fbpx
 • Hasan Fehmi Boztepe Cd Mimar Sinan Mh D:157, 07600 Manavgat/Antalya
 • 7 Gün 24 Saat

En İyi Tıp Merkezi

Türkiye'de :)

Başarılı Doktorlar

Nitelikli Personel

Online Sonuç

Memnun Hastalar
Bizi ara : (0242) 743 40 40

Uzm. Dr. Mehmet Rıfkı ÖNAL

Uzm. Dr. Mehmet Rıfkı ÖNAL

Nöroloji Uzmanı
 • Doğum Tarihi :
  15.06.1971
 • Doğum Yeri :
  Konya
 • Ünvanı :
  Uzman Hekim
 • Eğitim :
  GATA Tıp Fakültesi / Ankara
 • İhtisas :
  GATA Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı / Ankara

Genel Bakış

Uzm. Dr. Mehmet Rıfkı ÖNAL
Nöroloji

Uzmanlık Alanı: Nöroloji

İş Deneyimi:
1997 – 2003 Ege Ordu Topçu Tugayı Tabipliği
2003 – 2008 GATA Nöroloji Anabilim Dalı / Ankara
2008 – 2012  Elazığ Askeri Hastanesi Nöroloji Uzmanı
2012 – 2016 Balıkesir Askeri Hastanesi Nöroloji Uzmanı
2016 – 2017 Balıkesir Devlet Hastanesi Nöroloji Uzmanı
2017 Eylül ayından itibaren merkezimizde çalışmaya başlamıştır.

Nöroloji, genel olarak beyin, beyin sapı, beyincik, omurilik ve vücuda dağılan periferik sinirler ile kas hastalıklarının teşhis tedavi uygulamalarını içeren tıp bilimi dalıdır.

Birçok sistemik hastalık sinir sistemine ait bulgulara neden olabilirken, nörolojik hastalıkların bazıları da diğer organ sistemlerini etkilenebilir. Örneğin gebelikte değişen hormon düzeyleri vücudun sıvı ve tuz tutmasını kolaylaştırır, kemiklerin korunaklı yüzeylerinden geçen sinirler bu seviyelerde ödem etkisi nedeni ile bası altında kalarak zarar görürler. Sonuçta etkilenen bölgenin altında uyuşma, karıncalanma, ağrı, etkilenen kaslarda kuvvetsizlik gibi belirtiler ortaya çıkar. Benzer şekilde şeker hastalığı ve tiroid fonksiyon bozuklukları gibi hastalıklarda bu duruma zemin hazırlar. Bu ve benzeri pek çok nörolojik hastalık tek bir sisteme ait bulgu vermediğinden, başvuru sırasında hastaların bir çoğu farklı branş hekimlerince görülür.

Nöroloji polikliniklerine başvuru şikayetleri başlıca; başağrıları, baş dönmeleri, inmeler, şuur değişikliği ile giden hastalıklar (epilepsi , sara vs), el ayak uyuşmaları, çeşitli kas güçsüzlükleri gibi durumlardır.

Nörolojinin ilgilendiği hastalıklar
Beyin damar hastalıkları
Baş ağrısı (migren), epilepsi (sara)
Periferik sinir hastalıkları
Kas hastalıkları
Multipl Skleroz ve diğer demiyelinizan hastalıklar
Uyku bozuklukları
Baş dönmesi
Parkinson hastalığı
Alzheimer ve benzeri demans (bunama) hastalıkları
Beyin ve omurilik tümörleri ve iltihaplanmaları

Yaşlı nüfusun artışı, hipertansiyon, kalp hastalığı ve diabet gibi sistemik hastalıkların ve bunlara bağlı komplikasyonların daha sık rastlanır olmasına yol açmaktadır. İnme bu komplikasyonların en dramatik ve en korkulanıdır. Bu grup hastalar hastanemiz nöroloji bölümünde multidisipliner bir yaklaşımla değerlendirilmektedir. Sıklıkla başvurduğumuz Kraniyal tomografi ve/veya magntik rezonans görüntülemesi, ekokardiografi ekstrakranial dopler gibi tetkikler inme kliniği ile başvuran hastalarımızda uygulanmakta, alınan sonuçlar hastalarımızın takip ve tedavilerine katkıda bulunmaktadır.

El ve ayak uyuşmaları gibi sık rastlanılan yakınmalarla ortaya çıkan nöropatileri değerlendirmek ve bel, boyun fıtığı gibi ağrılı durumların tanısında dinamik bir tanı yöntemi olan emg (elektro miyo-nörografi) tetkiki elektrofizyoloji laboratuarımızda yapılabilmektedir.

Başta epilepsi olmak üzere santral sinir sisteminin bir çok hastalığında ayırıcı tanı amacı ile kullanılan eeg (elektro ensafolo grafi) tetkiki de elektrofizyoloji laboratuarımızda yapılabilmektedir.

İletişim

Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz ?