Odyometri Ünitesi

Hizmet Hakkında

Odyometri Ünitesi

Daha Fazla Bilgi İçin

0 (242) 743 40 40

Odyometri, basit bir ifadeyle işitme yeteneğinizi test etmek için kullanılan bir testtir. Bu test, seslerin yüksekliklerine ve ses dalgalarının hızına bağlı olarak duyabilme yeteneğinizi ölçer. Kulaklarınızın hem hava hem de kemik yoluyla ne kadar iyi duyduğunu belirler. İyi işitme, yaşam kalitenizi önemli ölçüde etkiler. Kulaklarınızın iyi işitip işitmediğini belirlemek önemlidir çünkü işitme kaybı birçok nedenden kaynaklanabilir, örneğin genetik faktörler, kulak enfeksiyonları, yüksek seslere maruz kalma veya iç kulak hastalıkları gibi durumlar işitme yeteneğini etkileyebilir. Kulak, sesleri hem hava hem de kemik yoluyla algılar.

Odyometri Testi Neden Yapılır?

Odyometri testi, işitme ile ilgili şikayetleri olan kişilere tanı koymak amacıyla yapılır. Bireyler, kendi istekleri doğrultusunda veya yakınlarının tavsiyesiyle sağlık kuruluşlarına başvurabilirler. İşitme testi yaptırmak için Kulak Burun Boğaz uzmanına muayene olmak gerekmektedir. Uzman, muayene sonrasında gerektiğinde odyometri testini gerçekleştirecek ekiplere yönlendirme yapabilir.

Odyometri Testi Nasıl Yapılır?

Odyometri testi, özel ses yalıtımlı kabin veya odalarda gerçekleştirilir. Bu test sırasında, hastaların dışarıdaki seslerle bağlantısını kesmek amacıyla kulaklık takılır. Kulaklık aracılığıyla farklı desibel ve frekans aralıklarında sesler verilir ve bu seslerin kemik ve hava iletimi yoluyla nasıl değerlendirildiği incelenir.

İşitme Kaybının Dereceleri Nelerdir?

İşitme testi, hastaların işitme kayıplarının derecelerini belirlemek için yapılmaktadır. Bu ölçümlemeler desibel olarak ifade edilmektedir.

Normal işitme: 0-20 desibel (günlük konuşma)
Hafif işitme kaybı: 20-40 desibel
Orta derece işitme kaybı: 40-60 desibel
İleri derece işitme kaybı: 60 desibel ve üzeri

Detaylı bilgi ve randevu için bize ulaşabilirsiniz.

Diğer Hizmetler

Sizi Arayalım!

Talebiniz ile ilgili size yardımcı olabilmemiz için lütfen aşağıdaki formu doldurun.    Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili Bilgilendirme'yi okudum. Kişisel verilerimin belirtilen kapsamda işlenmesini ve sağlık hizmet sunumu amacıyla tarafımla iletişime geçilmesini kabul ediyorum.

    Hisar Tıp Merkezi tarafından her türlü bilgilendirme, anket, tanıtım, açılış, davet ve etkinlik vb. hatırlatmaları ile diğer sair iletişim çalışmaları kapsamında tarafıma Ticari Elektronik İleti (arama, sms, e-mail vb.) gönderilmesini kabul ediyorum.

    ×