Fizik Tedavi

Bölüm Hakkında

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik tedavi, binlerce yıldır işlevsizlik ve engellilik durumları için bir tedavi biçimi olarak var olmuştur. Kaza veya hastalık sonucu oluşan durumlardan dolayı rahatsızlık duyan veya mağdur olan hastaların rehabilitasyonunda temel bir tedavi olarak kabul edilir.

Fizik Tedavi ne için kullanılır?

Fizyoterapistler, kaslarınızı güçlendirmek ve işlevlerini geliştirmek için egzersiz terapisinin kullanımı konusunda eğitim almışlardır. Fizik tedavi egzersizleri, acı dindirme, yaralanma sonrası iyileşme veya önleme konusunda en etkili yollardan biri olarak kanıtlanmıştır.

Bel – Boyun Fıtıkları

Omurganın diskal yapısının ters hareketlerden, ağır kaldırmadan ya da buna benzer hareketler nedeniyle yerinden kayması sonucu, bacaklara gelen sinirlere ve omuriliğe baskı yapması nedeniyle bel, boyun kol ve bacak ağrıları, kollarda ve bacaklarda güçsüzlük, yanma, uyuşma ve karıncalanma gibi problemler meydana gelebilir. Hisar Tıp Merkezi’nde tüm bu problemlerinizi ileri teknoloji sağlık uygulamaları ve mikro cerrahi yöntemlerimiz ile kolayca çözebilirsiniz.

Osteoporoz (Kemik Erimesi)

Bebeklik ve çocukluk döneminde hızla gelişen kemikler 20 yaşların sonlarına doğru yıkıma geçer. Özellikle sağlıksız beslenme ve D vitamini eksikliği beraberinde Osteoporoz olarak da bilinen kemik erimesini getirebilir. Kemik erimesi ise zamanla kamburluk ve çarpık duruşa neden olabilir. Hayatınızı ve günlük yaşantınızı olumsuz etkileyecek olan bu rahatsızlığınızdan Hisar Tıp Merkezi farkı ile kolayca kurtulabilirsiniz.

Nörolojik Rehabilitasyon

İnme (felç), omurilik yaralanmaları, travmatik beyin hasarı, multiple skleroz (MS), Parkinson ve yüz felci gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan nörolojik rehabilitasyon, şikayetlerinizden kurtularak sorunsuz bir şekilde eski yaşantınıza geri dönmenizi amaçlar. Uzman ve tecrübeli kadromuz sayesinde güvenle rehabilitasyon işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Fizyoterapist kimdir?

Fizyoterapistler, çoğu durumda pahalı cerrahilere ihtiyaç duymadan genellikle reçeteli ilaçların yan etkilerini azaltarak hastaların ağrıyı hafifletmelerine yardımcı olan ve hareketsizliği iyileştiren veya eski haline döndüren, iyi eğitimli ve sertifikalı sağlık uzmanlarıdır.

Fizyoterapist nedir ve ne yapar?

Ortopedik fizyoterapi olarak da adlandırılan kas iskelet sistemi burkulmaları, sırt ağrıları, duruş sorunları, idrar kaçırma, kese iltihabı, hareket kabiliyetinin azalması, spor ve işyeri yaralanmaları gibi durumların tedavisinde fizyoterapi kullanılır. Cerrahi müdahaleyi takiben rehabilitasyon da bu kategoriye girmektedir.

Fizik tedavinin yararları nelerdir?

Fizik tedavi, postür ve kas dengesizliğini düzeltmek, hareket kabiliyeti ve dayanıklılığı artırmak için uygulanır. Eklemleri kuvvetlendirme, hareketlendirme, yumuşak dokuyu düzeltmek için sert terapi egzersizine ek olarak sertliğin azaltılması ve ağrıdan kurtulmak için nokta terapi içerebilmektedir.

Fizyoterapistin rolü nedir?

Hisar Tıp Merkezi’nde, hastalık, sakatlık, yaralanma veya yaşlanma gibi nedenlerle ortaya çıkan fiziksel zorluklarla mücadele eden hastaların hareketlerini iyileştirmeye yardımcı olur. Masaj gibi manuel terapiler, terapötik egzersizler ve elektroterapi gibi yöntemleri kullanarak tedavi programlarını tasarlar ve gözden geçirir.

Fizyoterapi neyle ilgilidir?

Hisar Tıp Merkezi’nde çalışan fizyoterapistler, hareket, egzersiz, manuel terapi, eğitim ve tavsiye gibi yöntemlerle yaralanma, hastalık veya sakatlık nedeniyle etkilenen insanlara yardımcı olurlar. Amacı her yaştan hastayı sağlığına kavuşturmak, ağrıyı yönetmeye ve hastalığı önlemeye çalışmaktır.

Fizik tedavi ne kadar sürer?

Sağlık durumunuza bağlı olarak, ilk randevunuz genellikle 30 ila 60 dakika arasında sürer. Oturum süresini uzatmak isterseniz, fizyoterapistiniz size bu oturumların ne kadar süreceği konusunda bilgi verecektir.

Fizik tedavide rehabilitasyon nedir?

Hisar Tıp Merkezi’nde başlatılan fizik tedavi ile birlikte rehabilitasyon, yaralanma, hastalık veya sakatlık nedeniyle oluşan olumsuz fiziksel durumları düzeltmek için klinik ve etkili bir müdahaledir.

Fizik tedavi bel ağrısına yardımcı olabilir mi?

Hastalar, önerilen tüm egzersizleri uygulamaz veya programlarına yeterince zaman ayırmazsa, fizyoterapi bel ağrısını hafifletmede etkili olmayabilir. Belirlenmiş terapi süresinin altına inmeden eksiksiz şekilde devam etmek, bel ağrısını hafifletir, daha iyi bir duruşu korur ve tekrarlayan ağrıları önlemeye yardımcı olur.

Sırt ağrıları için fizyoterapi işe yarar mı?

Hisar Tıp Merkezi’nde, çoğu bel ağrısı çeken hastalar, bel, sırt ve omurga cerrahisini düşünmeden önce dört haftalık bir fizyoterapi programına yönlendirilir. Fizyoterapinin amacı sırt ağrısını azaltmak, kas fonksiyonunu artırmak ve hastaya gelecekte oluşabilecek bel ve sırt problemlerini önlemek için bir bakım programı öğretmektir.

Fizik tedavi artrit tedavisinde faydalı mıdır?

Artritiniz olduğunda, eklem ve kaslarınıza olan etkileri anlamanıza yardımcı olacak bir fizik tedavi, dokunuş yapabilir. Artritinizi anlamak, etkilerini yönetmenize yardımcı olabilir. Artrit vücudunuzda ağrıya, yaygın ağrılara veya eklem ağrısına neden olabilir. İlaçlar ağrıyı hafifletir, ancak bir fizyoterapist size ilaçların yanı sıra diğer ağrı azaltma yöntemlerinden bahsedebilir. Bu tedavilerin bazıları, fizyoterapistinizle yaptığınız görüşmenin ardından kendi başınıza uygulanabilir.

Fizik tedavinin yardımcı olması ne kadar sürer?

Genellikle hedeflerinize ulaşıncaya kadar fizik tedaviyi devam ettirmeniz gerekir, bu da sizin ve fizyoterapistinizin ortak kararıyla yapılır. Bu süre, ağrı şiddetine bağlı olarak değişebilir. Yumuşak dokuların iyileşmesi genellikle 6-8 hafta sürer, bu nedenle tedavi süreciniz bu kadar uzun olabilir.

Fizyoterapist tıp doktoru mudur?

Doktor, hastalık, yaralanma ve diğer fiziksel ve zihinsel bozuklukların incelenmesi, tanılanması ve tedavi yöntemleriyle insan sağlığının düzeltilmesi veya sürdürülmesiyle ilgilenen tıp uygulamaları yapan bir meslek mensubudur. Fizyoterapistler ise teknisyen değildir, fizyoterapi ayrı bir tedavi şeklidir.

Göğüs fizyoterapisi nedir?

Uzman fizyoterapistler tarafından uygulanan ve hastanın solunum yollarından mukus sebepli olarak oraya çıkan solunum problemlerinin giderilmesi için tercih edilen iyileştirici tedavilerdir.

Uygulamalar

Hisar Tıp Merkezi’nde hastalığın veya özürlülüğü oluşturan bölgeye ve hastanın durumuna göre farklı tedavi programları uygulanmaktadır.

Sıcak Tedavisi:

Hisar Tıp Merkezi’nde yapılan uygulamalar arasında yer almakta olup, yüzeysel ısıtıcılar olan ısıtıcı yastıklar, hotpackler ve parafin uygulamalarını içermektedir. Hisar Tıp Merkezi’nde uygulanan sıcak tedavi sonucunda eklem sertliklerinde yumuşamalar görülür, kanı akışı hızlanır, sinir iletim hızı artar ve vücudun ağrılı bölgelerindeki ağrılar minimum seviyeye geriler.

Soğuk Tedavisi:

Hisar Tıp Merkezi’nde kullanılan uygulamalar arasında yer alan soğuk tedavisi sırasında coldpack uygulaması yapılarak ödemler, vücut ağrıları minimum seviyeye çekilirken, kas spazmlarının da çözülmesi sağlanır.

Elektro Terapi (Sıkılaşma Terapi):

Elektrik akımın fiziksel etkilerinden tedavi amacıyla yararlanılması elektro terapi adını alır. Elektro terapi uygulamasının temeli; cilt yüzeyi, cilt altı dokuları ve derin kas gruplarının yüksek frekanslı elektriksel uyarılarla aktive edilmesi esasına dayanmaktadır. Bölgesel yağlanmalar, selülit ve ağrı tedavisi amaçlı kullanılır.

Terapötik Egzersizler:

Fiziksel engellik veya özürlülük oluşturulan sorunların önlenmesi veya bu sorunlar zaten mevcutsa bunların tedavisi amacıyla kişinin hareketliliğini sağlayarak, fonksiyonlarında artışın hedeflendiği egzersizlere terapötik egzersizler denmektedir.

Diğer Bölümler

Sizi Arayalım!

Talebiniz ile ilgili size yardımcı olabilmemiz için lütfen aşağıdaki formu doldurun.    Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili Bilgilendirme'yi okudum. Kişisel verilerimin belirtilen kapsamda işlenmesini ve sağlık hizmet sunumu amacıyla tarafımla iletişime geçilmesini kabul ediyorum.

    Hisar Tıp Merkezi tarafından her türlü bilgilendirme, anket, tanıtım, açılış, davet ve etkinlik vb. hatırlatmaları ile diğer sair iletişim çalışmaları kapsamında tarafıma Ticari Elektronik İleti (arama, sms, e-mail vb.) gönderilmesini kabul ediyorum.

    ×