Dahiliye

Bölüm Hakkında

İç Hastalıkları (Dahiliye)

Güncel tıptaki bilgi birikimi ve tıbbın en eski dallarından biri olması hasebiyle sürekli dinamik ve değişkenlikleri kısa sürede içselleştirebilen bir tıp dalıdır. Erişkin bireylerde meydana gelen sağlık sorunlarına bütüncül bir yaklaşım sergileyen ve diğer tıp dalları ve disiplinlerle sürekli alışveriş halinde olan İç Hastalıkları, modern sağlık sisteminin merkezinde yer alan en önemli üniteler arasında yer almaktadır.

Halk tarafından dahiliye olarak da bilinen İç Hastalıkları bölümü, hastalıkların teşhis ve tedavisinde radyoloji, biyokimya uzmanlarıyla koordineli çalışmalar yapmakta hastalıkların teşhisinde sağladığı bilgilerle cerrahi operasyonlara temel oluşturmaktadır. Geniş kapsamlı bir ünite olması sebebiyle sağlık sorunu yaşayan tüm bireylere kılavuzluk yapar. Tetkiklerin birçoğu İç Hastalıkları kliniğinde yapılarak teşhisler oluşturulur. Hastalığın durumuna göre hasta ya İç Hastalıkları ünitelerinde tedaviye devam eder veya farklı ünitelere sevkler yapılarak tedavi süreçleri başlatılır.

 • Sindirim sistemi hastalıkları,
 • Solunum sistemi hastalıkları,
 • Karaciğer, böbrek rahatsızlıkları,
 • Guatr gibi tiroid hastalıkları,
 • Tansiyon hastalığı,
 • Diğer hormonal bozukluklar ve obezite,
 • Diyabet (şeker hastalığı),
 • Kan hastalıkları,
 • Hormonal bozukluklar ve obezite gibi sorunlarda ilk tetkikler İç Hastalıkları tarafından yapılarak tanı ve tedavi yöntemleri belirlenmektedir.

gibi sorunlarda ilk tetkikler İç Hastalıkları tarafından yapılarak tanı ve tedavi yöntemleri belirlenmektedir.

Bunların dışında check-up, grip, bronşit ve zatürre vakaları, vakaları da İç Hastalıkları bölümünde yapılan ilk incelemeler sonrasında hasta farklı servislere yönlendirilerek gerek medikal gerekse cerrahi müdahalelerin yapılması sağlanmaktadır.

Uygulamalar

Birçok hastalığın teşhisinin yapıldığı geniş tabanlı bir ünite olan İç Hastalıkları, kendi içinde de bazı bölümlere ayrılmak suretiyle hasta tedavilerinin daha sağlıklı ve hızlı bir biçimde yapılması mümkün hale gelmektedir. İç Hastalıkları bölümüne başvuran hastalar detaylı bir fiziki muayeneden geçirilerek, hastalığın öyküsü bağlamında tahlil ve testlere tabi tutulur. Test ve tahlilleri sonuçlarının incelenmesi sonrasında hasta tedavisi düzenlenir. İç Hastalıkları bünyesinde olup farklı hastalıkların tedavi edildiği bölümler;

 • Romatoloji,
 • Gastroenteroloji,
 • Hematoloji,
 • Nefroloji,
 • Göğüs hastalıkları,
 • Endokrinoloji,
 • Enfeksiyonlar bölümleridir.

Romatoloji: Normal şekilde çalışmayan bağışıklık sistemleri sebebiyle oluşan romatizmal iltihaplar ve kas ve iskelet sistemi ile ilgili hastalıkların tedavilerinin yapıldığı ünitelerdir. Behçet hastalığı, bağ dokularında meydana gelen hastalıklar, eklem romatizmaları, damar iltihapları, Akdeniz ateşi, reaktif artritler romatoloji bölümünde tedavisi sürdürülen hastalıklar arasında yer almaktadır.

Gastroenteroloji: İç Hastalıkları ünitesinin alt bölümlerinden biri olan Gastroenteroloji, mide, bağırsak, yemek borusu, pankreas, safra kesesi, karaciğer, kolon ve rektum, ince bağırsak gibi vücudun sindirim sistemleri iler ilgili bölümlerde oluşan hastalıkların teşhis, tedavi ve cerrahi operasyonlarının yapıldığı bölümdür.

Hematoloji: Kan hastalıkları ve en önemli kanser türlerinden biri olan lösemi hastalığının incelendiği bir bölüm olan hematoloji bölümünde ayrıca, lenfoma, multipl miyelom gibi kanser ve kan hastalıklarının teşhis, tedavi ve cerrahi uygulamaları yapılmaktadır.

Nefroloji: İç hastalıklarının yanı sıra böbrek konusunda da uzmanlaşmış hekimlerin (nefrolog) görev yaptığı ünitede, böbrek hastalıkları ile ilgili tanı ve tedaviler geliştirilerek gerekli hallerde cerrahi uygulamalar yapılmaktadır

Göğüs Hastalıkları: Dâhiliye ünitesinde yer alan göğüs hastalıkları bölümünde göğüs boşluğunda yer alan organlarla ilgili teşhis ve tedaviler uygulanmaktadır. Akciğer kanserinin tanı ve tedavisi başta olmak üzere, astım, KOAH, bronşektazi, tanıları, kronikleşen öksürük vakaları, Zatürre (Pnömoni) Akciğer zarında sıvı birikimi (Plörezi), solunum fizyoterapisi ve sigara bağımlılığı ile ilgili tanı ve tedaviler yapılmaktadır.

Endokrinoloji: İç salgı bezlerinin oluşturduğu sistemde var olan hastalıkların teşhis ve tedavilerinin yapıldığı bölümde, hormon dengesizliği ve bu sebeple meydana gelen hastalıkların tanı ve tedavisi yapılmaktadır. Tiroit hastalıkları, Diyabet, Hipertansiyon, Menopoz ve yağ metabolizması ile ilgili sorunlar Endokrinoloji bölümünün kapsamı altında incelenen rahatsızlıklardan bazılarıdır.

Enfeksiyon: birçok hastalığın başlama belirtisi olarak görülen enfeksiyonların teşhis edildiği bölümde grip, idrar yolu enfeksiyonları, solunum yolu enfeksiyonları, ishal AIDS gibi yüksek risk oluşturan enfeksiyonların teşhisleri yapılarak, hastaya uygulanacak olan tedavi yöntemleri belirlenmektedir.

Diğer Bölümler

Sizi Arayalım!

Talebiniz ile ilgili size yardımcı olabilmemiz için lütfen aşağıdaki formu doldurun.  Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili Bilgilendirme'yi okudum. Kişisel verilerimin belirtilen kapsamda işlenmesini ve sağlık hizmet sunumu amacıyla tarafımla iletişime geçilmesini kabul ediyorum.

  Hisar Tıp Merkezi tarafından her türlü bilgilendirme, anket, tanıtım, açılış, davet ve etkinlik vb. hatırlatmaları ile diğer sair iletişim çalışmaları kapsamında tarafıma Ticari Elektronik İleti (arama, sms, e-mail vb.) gönderilmesini kabul ediyorum.

  ×