Çocuk Hastalıkları

Bölüm Hakkında

Çocuk Hastalıkları

Çocuk sağlığı üniteleri, hastaneler ve sağlık kurumlarının en önemli birimleri arasında yer almaktadır. 0-16 yaş grubuna ait bireylerin yaşadığı sorunlar ve hastalıklarla ilgili teşhis ve tedavilerin uygulandığı bölümde görev yapan hekimler, pediatri konusunda da uzmanlaşmış olup, diğer tıp dallarıyla multidisipliner bir etkileşimle görev yapmaktadır.

Anne karnında başlayan gözlemlerden doğum sonrası gelişimler, beslenme, aşı programları ve koruyucu hekimlik yapılmaktadır.

Çocuk sağlığı ve hastalıkları ile ilgili bölümlerin bir arada işlevsellik kazandığı üniteler olarak görev yapmaktadır.

Pediatri nedir? Çocuk sağlığı ve hastalıkları nedir?

Pediatri, bebek, ergen ve çocuk hastalıkları ile ilgilenen bir tıp dalıdır. Yenidoğan döneminden ergenliğe uzanan süreçte yer alan tüm bireylerin tanı, takip, tedavisini gerçekleştirir. Hisar Tıp Merkezimizde; bebek, çocuk ve ergen bireylerin pediatrik hastalıklarının tanı, tedavi ve takipleri çocuk doktoru olarak tabir edilen Pediatri Uzmanları yani Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları tarafından multidisipliner şekilde yürütülmektedir.

Genel pediatri nedir?

0-18 yaş arasındaki bireylerin gelişimlerini incelemek, hastalıklarını teşhis ve tedavi etmekten sorumlu alandır.

Gelişimsel pediatri nedir?

0-18 yaş arasındaki bireylerin gelişimsel sorunlarının değerlendirilmesi, tanı ve tedavilerinin gerçekleştirilmesi, gerekirse çocuk sağlığında farklı bilim dallarına yönlendirilmesini içeren bir alandır.

Sosyal pediatri nedir?

0-18 yaş arasındaki bireylerin sağlıklı yaşam yolculuklarını destekleyen sosyal pediatri, klasik hastalıkların incelenmesinin yanında koruyucu ve geliştirici bir pediatri alanıdır.

Hisar Tıp Merkezi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Bölümü’nde sosyal, gelişimsel, genel pediatri alanlarında multidisipliner hizmet vermekle beraber, çocuk sağlığı ile ilgili yandal hastalıklarda tanı, takip ve tedavi sürecini başarıyla yürütmektedir.

Diğer Bölümler

Sizi Arayalım!

Talebiniz ile ilgili size yardımcı olabilmemiz için lütfen aşağıdaki formu doldurun.    Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili Bilgilendirme'yi okudum. Kişisel verilerimin belirtilen kapsamda işlenmesini ve sağlık hizmet sunumu amacıyla tarafımla iletişime geçilmesini kabul ediyorum.

    Hisar Tıp Merkezi tarafından her türlü bilgilendirme, anket, tanıtım, açılış, davet ve etkinlik vb. hatırlatmaları ile diğer sair iletişim çalışmaları kapsamında tarafıma Ticari Elektronik İleti (arama, sms, e-mail vb.) gönderilmesini kabul ediyorum.

    ×