EEG ve EMG Hizmeti

Hizmet Hakkında

EEG ve EMG Hizmeti

Daha Fazla Bilgi İçin

0 (242) 743 40 40

EEG Nedir, Ne İçin Yapılır?

Elektroensefalogram olarak bilinen EEG, beyindeki elektriksel aktiviteleri ölçen bir testtir. Bu test, kafa derisine yerleştirilen küçük metal diskler (elektrotlar) aracılığıyla gerçekleştirilir. Beyin hücreleri, küçük elektrik uyarıları üretir ve bu uyarılar uykuda bile ölçülebilir. EEG, beyinle ilgili hastalıkların teşhisinde önemli bir rol oynar, bunlardan biri de epilepsidir.

EEG Neden Yapılır?

Çok uzun bir süredir kullanılan EEG testi, beyindeki bozuklukların teşhis edilmesinin yanı sıra bazen tedavi amaçlı da kullanılır. Komada olan bir kişinin beyin ölümünün olup olmadığını belirlemek, ilaç zehirlenmesi veya beyin hasarının boyutunu değerlendirmek için EEG testi yapılabilir. Ayrıca, beyin ameliyatları sırasında beyin aktivitesini izlemek ve kan akışını takip etmek amacıyla da kullanılabilir. Sonuç olarak, EEG testi, beyinle ilgili durumları teşhis etmek ve takip etmek amacıyla kullanılır.

EMG Nedir?

Elektromiyografi (EMG), sinir ve kas dokuları arasındaki elektriksel aktivitenin ölçülmesi yoluyla sinir veya kas kaynaklı patolojilerin değerlendirilmesini amaçlayan bir testtir. Sağlıklı bir kişide, beyinden gelen sinirsel uyarılar sinir dokuları boyunca elektriksel aktiviteyle iletildikten sonra kas liflerinde elektriksel bir uyarıyla kasılma işlemi başlatılır. Bu sayede kişi istediği kas grubunu arzu ettiği şekilde, güçte ve sürede kullanabilir. EMG, elektriksel aktivitenin kas grubu ve ilgili sinir dokusunda ölçüldüğü bir testtir. EMG ile çeşitli elektrik dalgaları belirlenir ve sinir hücresinden alınan bu dalgalar ekrana yansıtılır. Bu dalgaların frekansı, şiddeti ve yapısı gibi özellikler, kas ve sinir sistemini etkileyen hastalıklar açısından önemlidir.

EMG Neden Yapılır?

EMG, sinir dokularının veya kas dokularının olumsuz etkilendiği hastalıkların tespiti ve değerlendirilmesini sağlar. Hastalıklarda, beyinden iletilen sinyaller sinir dokuları tarafından doğru şekilde kaslara iletilmez veya iletilen sinyallere karşılık olarak kaslarda uygun kasılma yanıtı alınamaz. Sonuç olarak, hastalarda kas ve sinir dokularını ilgilendiren çeşitli semptomlar ortaya çıkar. Bu doğrultuda, aşağıdaki klinik belirtilere sahip hastalarda ileri değerlendirme için EMG yapılması planlanabilir:

 • Kaslarda seğirme, aralıklı istemsiz kasılmaların varlığı
 • Vücudun belirli bölgelerinde uyuşukluk, karıncalanma hissi
 • Kas güçsüzlüğü veya kas hareketlerinde zorlanma
 • Kas ağrısı veya sık kas krampları yaşama
 • Uzuvlarda kronik ağrı hissi


Detaylı bilgi ve randevu için bize ulaşabilirsiniz.

Diğer Hizmetler

Sizi Arayalım!

Talebiniz ile ilgili size yardımcı olabilmemiz için lütfen aşağıdaki formu doldurun.  Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili Bilgilendirme'yi okudum. Kişisel verilerimin belirtilen kapsamda işlenmesini ve sağlık hizmet sunumu amacıyla tarafımla iletişime geçilmesini kabul ediyorum.

  Hisar Tıp Merkezi tarafından her türlü bilgilendirme, anket, tanıtım, açılış, davet ve etkinlik vb. hatırlatmaları ile diğer sair iletişim çalışmaları kapsamında tarafıma Ticari Elektronik İleti (arama, sms, e-mail vb.) gönderilmesini kabul ediyorum.

  ×