Evde Hemşire

Hizmet Hakkında

Evde Hemşire Hizmeti

Daha Fazla Bilgi İçin

+90 (506) 680 40 40

Evde hemşire hizmeti, uzman sağlık personelinin hastanın evinde yaptığı faaliyetleri tanımlar. Uzak mesafeler, maddi imkansızlık, devamlı bakım ihtiyacı ev hizmetini öne çıkarır. Hastanın sağlık kuruluşundan alacağı hizmet, özel standartlar dahilinde sunulur. Bu hizmetten ameliyat ya da tedavi sonrası evde dinlenme ve bakım ihtiyacı olan kişiler yararlanabilir.

Evde Hemşire Hizmeti Nedir?

Evde bakım hizmetleri arasında yer alan evde hemşire hizmeti, tedavi sürecine evinde devam edecek kişilerin kontrollerinin uzman personel tarafından evde yapılmasıdır. Evde hemşire hizmeti geniş kapsamlıdır. Hastanın ya da tedavi sürecindeki bireyin ihtiyaçları sürecin kapsamını da belirler.

Evde hemşire bakımı tek seferlik veya uzun süreli olabilir. Aşı, kan alma, idrar alma, tansiyon ölçme, pansuman, serum takma kısa hizmetler arasında yer alır. İlgili çalışmalar en fazla 1 – 2 saat sürer. Yenidoğan hemşiresi ve yaşlı bakım hemşiresi duruma göre değişse de genelde 12 saat evde bulunur. Bu tarz bir hizmet uzun süreli hizmet olarak değerlendirilir.

Evde Özel Hemşirenin Sorumlulukları Nelerdir?

Evde hemşire hizmeti, evde doktor hizmeti gibi sorumlulukları ve yeterlikleriyle hasta ihtiyaçlarını karşılar. Bu hizmetin kapsamı değişkenlik gösterebilir. Hemşirenin sorumluluğunu hastanın durumu ve ihtiyaçları belirler. Tedavi ya da operasyon sonrası uzman hekim tarafından belirlenen bakım ve hizmet görevleri genel olarak şu şekilde listelenebilir:

 • Aşı hizmetinde, reçete edilen doz uygulamak,
 • Günlük iğne, doz takibi ve iğne sonrası bakım gerçekleştirmek,
 • Kan ve idrar numunesi alma yapmak. Tahlil edilecek materyalleri sağlık kurumuna ulaştırmak,
 • İğne veya kan alma sırasında kanamanın durmaması halinde yapılması gerekenleri açıklamak,
 • Tansiyon kontrolü yapmak, mevcut değeri hasta ya da yakını ile paylaşmak. Anormal seviyelerin belirtileri hakkında bilgi verip, tansiyon dengesizliği durumunda alınacak tedbirleri açıklamak,
 • Evde hemşire hizmeti pansuman faaliyetini de kapsar. Açık yaralar temizlenir. Bakıma ilişkin pratik yönergeler sunulur,
 • Evde serum takma, damar yolunun açılmasıyla başlar, serum askısını hazırlamak, hastaya uygun konumlandırmak, materyalin damara ulaşımını gözlemlemek gerekir.
 • Evde yenidoğan hemşiresi hizmetiyle bebek yanlış uygulamalardan korunur. Ebeveynler bilgilendirilir, hassas detaylar açıklanır.
 • Yaşlı bakımında ilaç saatleri, kullanım dozları, beslenme ve dinlenme saatleri takip edilir.

Evde Hemşire Hizmetinin Avantajları Nelerdir?

Evde hemşire hizmeti kişiye özeldir. Bu nedenle personel sorumlu olduğu kişiye konsantre olabilir ve kişinin ihtiyaçları için çözüm fikirleri sunabilir.

Hemşirenin dikkati ve enerjisi tek bir hastaya dönük olduğu için ilaç ve serum gibi destekleri daha güvenli sağlayabilir.
Ayrıca doz takibi kolaylaşır ve fazla az kullanımın önüne geçilir. Beklenmedik hallerde ilkyardım yapılır. Tedavi sonrası oluşabilecek yalnız kalmaktan rahatsızlık duyma gibi durumların önüne geçilebilir. Hasta, ilgi görerek memnuniyet duyar ve herhangi bir sorun oluştuğunda anında müdahale edileceğini bilir.

Yeni doğan durumu olduğunda bebeğin yıkanmasına, beslenmesine, sağlık gözetimine öncülük eder. İlk kez ebeveyn olanların temel bilgileri kavramasını sağlar.

Ay durumuna göre ideal kilo – boy ölçülerini belirler, karşılaştırma yapar. Anormal gelişen özelliklerin teşhisi önemlidir. Evde hemşire hizmeti ile sorunlara erken tanı koyulabilir. Sağlıklı büyümek, sorunsuz iyileşmek, bakımla desteklenmek başlıca avantajlardır.

Evde Hemşire Hizmetinin Ayrıcalıkları Nelerdir?

Hisar Tıp Merkezi – Evde Hemşire Hizmeti, eğitimli ve alanında uzman personeller tarafından sunulur.  Hemşireler farklı gereksinimleri karşılayabilecek donanıma sahiptir. Yoğun bakım sonrası durum takibi, evde yara bakımı, aşı ve serum uygulamaları özenle yapılır. Muayeneyle belirlenen ilaçların doz takibi ve numune örneklerinin alınması kolaylaşır. Evde hemşire hizmeti ile edinebileceğiniz avantajlar şöyledir:

 • Evde hizmet, zaman tasarrufu sağlar. Yolculuk zahmeti giderilir.
 • Hemşireler tek hastaya yoğunlaşarak, gereken bakımı özenle sunar. Acele etme zorunluluğu yaşanmaz.
 • Ev, hastanın rahat ve güvende hissettiği mekandır. Evde hemşire hizmeti, hasta psikolojisini korur.
 • Hastane, bazıları için hijyenik olmayabilir. Evde sağlık uygulamasıyla fiziksel rahatlık sağlanır.
 • Hemşireler, sundukları hizmetle doğru ve yanlış uygulamaları örnekleyebilir. Hasta, hizmet sonrasında izleyeceği yolu belirler.

Evde Hemşire Hizmetinden Kimler Faydalanabilir?

Evde sağlık hizmetleri arasında yer alan evde hemşire hizmeti almada ayrım gözetilmez. Sağlık sektörü, toplumun farklı kesimlerine aynı ciddiyetle yaklaşır. Bebek, çocuk, genç, yetişkin, ihtiyar, erkek, kadın bireylere hizmet sunulur Uzman hemşirelerle sağlık ihtiyaçlarını gidermek kolaylaşabilir. Evde hemşire hizmeti alabilecekler şöyledir:

 • Yalnız ikamet eden hastalar,
 • Bakıma muhtaç yaşlılar,
 • Fazla ilaç kullanan ve bunları karıştırma riski olanlar,
 • Kısmen bakım gereksinimi olan sağlıklı bireyler,
 • Düzenli serum, ilaç, aşı uygulanması gerekenler,
 • Riskli ameliyat geçirmiş olanlar,
 • Tahlil numunesi alınacak kimseler,
 • Yara veya ampute uzuv bakımı gerektiren hastalar,
 • Yeni doğmuş bebekler.

Evde Bakım Hemşireliği Hizmeti Nasıl Alınır?

Sağlık hizmetlerine ulaşım kolaydır. Hastaneden veya online olarak talep oluşturulabilir. Aşı, serum, ilaç uygulaması içeren evde hemşire hizmetinde uygulanacak ilaç tedavisi için reçete gerekir.

Reçetenin görüntüsü veya dosya formatı sisteme yüklenir. Reçete doğrultusunda personel ataması yapılır. Hastanın rahatsızlığı ve tedavi sürecine göre, hizmete en doğru personel atanır.

Evde Bakım Hemşiresi Hastayı Nasıl Takip Eder?

Hasta takibi deneyim gerektirir. Evde hemşire hizmeti, gözlem ve pratik esaslıdır. Uzman personeller izlenen duruma hakimdir. Normal ve anormal gelişmeler tespit edilir. Gözlem; yenidoğan ve hasta bakımında öne çıkar.

Bebeklerin takibinde fiziksel olaylar incelenir. Beslenme, dışkılama, ağlama sıklıkları önemlidir. Ay düzeyine uygunluk yönüyle bebek davranışları takip edilir. Olumsuz belirti görüldüğünde ebeveynler yönlendirilir. Hasta bakımının detayları değişkendir. Evde hemşire hizmeti birçok dinamiğe uygun yapıdadır. Ortak nokta, tecrübeden yola çıkıp anormal durumları tespit etmektir.

Yoğun Bakım Sonrası Hasta Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yoğun bakım sonrası evde hemşire hizmeti, kaybedilen işlevlerin kazanılmasını sağlayabilir. Uzman bakımı, iyileşme sürecindeki hastanın moral ve motivasyonu için de oldukça önemlidir.

Ameliyat geçiren bireylerin normalleşmesi iki aşamalıdır. Fiziksel iyileşme, kesi yaralarının kapanmasıyla başlar. Acının azalması ve hareket kabiliyetinin artması son evredir. Zihinsel iyileşme, kaygının giderilmesini gerektirir. Aile ortamında duygusallık öne çıkabilir. Ameliyat sonrasında, profesyonel ve kararlı hizmete ihtiyaç olur. Evde hemşire hizmeti, yoğun bakım sonrasında tüm gereksinimleri karşılar.

Yoğun Bakım Sonrası Evde Özel Hemşire Bakımı Hizmeti Nedir?

Yoğun bakım sonrası evde hemşire hizmeti, ağır sağlık problemi atlatmış kimseler içindir. Kalp – damar, beyin, akciğer, böbrek hastalıkları yoğun bakım gerektirebilir. Hayati organların işlev kaybından sonra maksimum bakım gerekir.

Bu nedenle yoğun bakım sonrası evde bakım için alanında uzman personele görevlendirme yapılır. Hastanın tuvalet ihtiyacını gidermesi, yıkanması, beslenmesi, ilaç alımı, uyku pozisyonu uzman hekim tarafından verilen tavsiye ve telkinlerle belirlenir. Ameliyatlı bölge, hastanın durumunu ve evde bakım sürecini belirler. Özellikle yoğun bakım sonrası evde hemşire hizmeti yoğun bakım tecrübesi olan uzman personel tarafından yapılır.

Özel hemşire hastanın durumuna göre sürece yöneten uzman hekimlerle sürekli iletişim halinde olur. Gerektiğinde destek alır.

Evde Doktor Hizmeti ve Evde Hemşire Hizmeti’nden yararlanmak için doktor istek formunu doldurabilir ya da  0 (242) 743 40 40 numaraları Çağrı Merkezi ekibine ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Diğer Hizmetler

Sizi Arayalım!

Talebiniz ile ilgili size yardımcı olabilmemiz için lütfen aşağıdaki formu doldurun.  Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili Bilgilendirme'yi okudum. Kişisel verilerimin belirtilen kapsamda işlenmesini ve sağlık hizmet sunumu amacıyla tarafımla iletişime geçilmesini kabul ediyorum.

  Hisar Tıp Merkezi tarafından her türlü bilgilendirme, anket, tanıtım, açılış, davet ve etkinlik vb. hatırlatmaları ile diğer sair iletişim çalışmaları kapsamında tarafıma Ticari Elektronik İleti (arama, sms, e-mail vb.) gönderilmesini kabul ediyorum.

  ×