Diş Polikliniği

Bölüm Hakkında

Diş Polikliniği

Sağlıklı yaşamın en önemli unsurlarından biri de ağız ve diş sağlığıdır. Birçok hastalığa temel teşkil eden dişlerin sağlıklı ve estetik görünmesi, bireyin yaşam kalitesini de önemli derecede etkileyen bir faktördür. Diş etlerinin orantısız duruşu, dişlerin aşınma dolayısıyla farklı ebatlarda olması bireydeki estetik gülüşü olumsuz etkileyen unsurlar arasında yer almaktadır. Tüketilen yiyecekler, içki veya sigara kullanımı, bakım eksikliği gibi faktörler dişlerle ilgili sorunların oluşmasına zemin hazırlayarak diş ve ağız sağlığının bozulmasına temel teşkil eder.

Çocukluk döneminden itibaren başlatılması gereken ağız ve diş sağlığı uygulamaları, Hisar Tıp Merkezi – Diş Polikliniğinde özenle yerine getirilmektedir. Farklı birçok tedavi yöntemiyle hasta taleplerini karşılayan diş tabipleri;

 • Estetik diş hekimliği,
 • Protetik diş tedavisi,
 • Diş protezleri,
 • Diş eti hastalıkları tedavisi,
 • İmplant uygulamaları,
 • Dolgu ve kanal tedavisi,
 • Ağız ve diş cerrahi uygulamaları gibi birçok teşhis ve tedavi yöntemi uygulamaktadır.

Uygulamalar

Ağız ve diş sağlığı küçük yaşlarda başlayarak, koruyucu hekimlik desteğiyle düzenli bir şekilde sürdürülen tedavilerle bireyin sağlıklı ağız ve diş yapısına sahip olmasının sağlanmasıdır. Yaşam boyunca meydana gelmesi muhtemel ağız ve diş hastalıklarının tedavi edilmesine olanak sağlayan uygulamalar, diş hekimleri tarafından büyük bir özenle yapılmaktadır.

Estetik Diş Hekimliği

Estetik diş ile ilgili olarak birçok farklı uygulamayı barındıran estetik diş hekimliği ağız diş sağlığı problemlerinin yanı sıra diş ve ağız ile ilgili estetik beklentilerini de en üst düzeyde karşılayan uygulamaları kapsamaktadır. Gülüş tasarımı, lamine porselen diş yapımı, beyazlatma, diş eti düzenleme ve tedavileri estetik diş hekimliğinin ilgi alanları arasındadır.

Protetik Diş Tedavisi

Metal desteksiz kuronların ışığı geçirme özelliklerinden yararlanılarak doğal diş görünümüne en yakın dişlerin hastaya tatbik edilmesi uygulamasıdır. Metal destekli porselen kuronlar, metal destekli porselen köprüler, metal desteksiz zirkonyum esaslı köprüler hastanın taleplerine uygun bir şekilde uygulanmaktadır.

Diş Protezleri

Total protez bireylerin ağızlarında hiç diş kalmaması durumunda uygulanan bir yöntemdir. Alt ve üst çenede yer alan kemik dokusundan yararlanmak suretiyle hastanın ağzına yerleştirilen protezler vakum kuvvetiyle ağızda kalarak kullanılabilmektedir. Parsiyel protezler ise, eksilen dişlerin boşluğunun doldurulmasıyla estetik duruşun sağlanmasına olanak verir. Hem estetik ihtiyacı karşılamak hem de çiğneme fonksiyonunun yerine getirilmesine olanak sağlayan uygulama, diş eksikliği sebebiyle oluşan konuşma sorunlarının da ortadan kalmasına olanak sağlar.

Diş eti Hastalıklarının Tedavisi

Ağız ve diş sağlığı bölümünde yürütülen tedaviler arasında bulunan diş eti hastalıkları, yetişkin bireylerdeki diş kayıplarının %70 oranında sebebi olarak görülmektedir. Erken dönemde tedavi edilmeleri olası diş kayıplarını önleyerek başarılı bir tedavi sürecinin oluşturulmasına olanak sağlar. Erken dönem tedaviye başlanması halinde diş taşlarının temizlenmesi, oluşan plakların yok edilmesi, düzgün kök yüzeyinin sağlanması mümkün olmaktadır. Tedavi sonrasında günlük ve düzenli temizlik başarılı bir tedavi için yeterlidir.

İmplant Uygulamaları

Bireylerde oluşan diş eksilmelerini tamamlamak adına çene kemiğine uygun titanyum implantları yerleştirme uygulamasıdır. Yerleştirilen bu parçalar doğal diş kökü ihtiyacını karşılar. Ağız içi ve radyolojik muayene sonrasında ağıza yerleştirilen implantlar, doğal dişlere benzer bir şekilde gerçek dokularla uyum sağlar.

Dolgu ve Kanal Tedavisi

Çürük veya kırık dişlerin eksikliklerinin giderilmesi amacıyla yapılan dolgular, hastanın orijinal diş rengine uygun olarak yapılır. Estetik diş dolguları hastanın diş rengi kaydedilerek uygulanır. Hastanın kendi diş rengine en yakın dolgu işlemi uygulanır. Kök kanal tedavisinde ise hastalıklı pulpa dokusu temizlenir ve hastanın şiddetli bir şekilde devam eden ağrılarının dindirilmesini amaçlar.

Ağız ve Diş Cerrahisi

Diş, çene ve ağızda ihtiyaç duyulan ameliyatlardır. Kemik içinde kalan yarı gömülü veya gömülü kalmış dişlerin uygun ekipmanlar çekilmesini amaçlar.

Diğer Bölümler

Sizi Arayalım!

Talebiniz ile ilgili size yardımcı olabilmemiz için lütfen aşağıdaki formu doldurun.



  Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili Bilgilendirme'yi okudum. Kişisel verilerimin belirtilen kapsamda işlenmesini ve sağlık hizmet sunumu amacıyla tarafımla iletişime geçilmesini kabul ediyorum.

  Hisar Tıp Merkezi tarafından her türlü bilgilendirme, anket, tanıtım, açılış, davet ve etkinlik vb. hatırlatmaları ile diğer sair iletişim çalışmaları kapsamında tarafıma Ticari Elektronik İleti (arama, sms, e-mail vb.) gönderilmesini kabul ediyorum.

  ×